عفو بین‌الملل خواستار آزادی بی قید و شرط محمد نظری شد

عفو بین‌الملل خواستار آزادی بی قید و شرط محمد نظری شد

کوردستان میدیا: سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی بی قید و شرط محمد نظری، زندانی سیاسی کورد در زندان رجایی شهر کرج شد.

براساس گزارش رسیده به وب‌سایت کوردستان میدیا، عفو بین‌الملل به وضعیت وخیم جسمانی محمد نظری واکنش نشان داده و حبس وی را “ناعادلانه” خواند.

عفو بین‌الملل اعلام کرده است: زندانی سیاسی محمد نظری که بیش از دو دهه است در حبس ناعادلانه به سر می‌برد به شدت بیمار است و نیاز فوری به درمان در بیمارستانی خارج از زندان دارد. او از٨ مرداد ۹۶ با درخواست آزادی از زندان دست به اعتصاب غذا زده است. محمد نظری باید بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد شود.

این سازمان حقوق بشری می‌افزاید: سلامت محمد نظری، زندانی سیاسی ۴۶ ‌ساله‌ای که نیمی از عمر خود را در زندان سپری کرده است، به علت اعتصاب غذای طولانی مدت به طور جدی رو به وخامت گذاشته است. محمد نظری از ٨ مرداد در اعتراض به حبس ناعادلانه‌اش و خودداری مقامات از بررسی مجدد حکم حبس ابد او دست به اعتصاب غذا زده است. این حکم در دهه‌ی ٧٠ پس از یک روند قضایی به شدت ناعادلانه و صرفا به دلیل هواداری مسالمت آمیز او از اهداف سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران صادر شد. محمد نظری در مدت اعتصاب ۲۵ کیلوگرم از وزن خود را از دست داده، فشار خون او بارها افت کرده و از لحاظ فیزیکی‌ بسیار ضعیف شده است به طوری‌که دیگر نمی‌تواند راه برود یا صحبت کند.

عفو بین‌الملل اشاره کرده است: محمد نظری از چند بیماری از جمله بیماری قلبی نیز رنج می‌برد و پزشکان زندان از مدت‌ها قبل تاکید کرده‌اند که او نیاز به رسیدگی پزشکی تخصصی در مرکزی خارج از زندان دارد. با این حال مسئولان این توصیه‌ها را نادیده گرفته‌اند. محمد نظری گفته است تا زمان مرگ به اعتصاب خود ادامه خواهد داد مگر اینکه مقامات به درخواست‌های مکرر او برای بررسی منصفانه پرونده ترتیب اثر بدهند.

محمد نظری، زندانی سیاسی ٨٥ روز است که دست به اعتصاب غذا زده و خواسته او اعاده دادرسی بر مبنای قانون مجازات اسلامی جدید است که از سال ۱۳۹۲ به مرحله اجرا درآمده است. در صورت اجرای این قانون جدید مجازات اسلامی ، حبس ابد محمد نظری به ١٥ سال زندان کاهش خواهد یافت.

این زندانی سیاسی ٢٤ سال است بدون مرخصی در حبس بسر می‌برد، رسیدگی مجدد به پرونده او بر مبنای قانون مجازات اسلامی جدید می‌تواند منجر به آزادی وی شود.

محمد نظری، زندانی سیاسی کورد اهل شاهین‌دژ است که روز نهم خردادماه ٧٣ از سوی مأموران امنیتی سپاه ابوذر شهر بوکان بازداشت گردیده بود.

وی که یکی از باسابقه‌ترین زندانیان سیاسی کوردستان و ایران می‌باشد به اتهام “هواداری و تبلیغ برای احزاب کورد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران”، بازداشت و در دادگاه بدون حضور وکیل و به ریاست قاضی جلیل‌زاده، رئیس دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شد.

حکم این شهروند کورد سرانجام در سال ٧٨ با یک درجه تخفیف به زندان ابد کاهش یافت و از آن زمان تاکنون در زندان‌های ارومیه و رجایی‌شهر کرج محبوس و از هرگونه اعطای مرخصی محروم گشته است.

این زندانی سیاسی کورد در شهریورماه ٩١ به نشانه‌ی اعتراض به دو دهه حبس در زندان‌های حکومت اسلامی ایران اقدام به دوختن لب‌های خود نمود و برای مدت ٤٠ روز نیز دست به اعتصاب غذا زد.

روز سه‌شنبه سوم اسفندماه ٩٥، دادستانی حکومت ایران با ارسال نامه‌ای به محمد نظری، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج مخالفت خود را با عفو وی نشان داد.

نوشته های مرتبط

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار